You are currently viewing Znaczenie zaćmień

Znaczenie zaćmień

Zaćmienia występują kilka razy do roku i patrząc z perspektywy, wyznaczają na przestrzeni czasu momenty przełomowych wydarzeń. Podczas zaćmienia zdarzają się rzeczy, które są poza naszą kontrolą. „Zaćmiewa” nas i niespodziewanie robimy coś, co wcześniej byłoby nie do pomyślenia. Tak jakby zapominamy o tym, kim jesteśmy i jakie są nasze przyzwyczajenia i zachowujemy się w zupełnie inny, nowy lub zaskakujący sposób. 

W odbiorze zaćmienia mogą być trudne, można mieć poczucie, że nie wiadomo, dokąd się idzie, nie mieć siły, stracić orientację, utknąć gdzieś i nie widzieć wyjścia. I wtedy wydobywamy z siebie coś, co wcześniej było ukryte, albo niespodziewanie coś się wydarza lub dajemy się ponieść emocjom i podejmujemy decyzje pod wpływem chwili. I wtedy zaczynamy iść w innym kierunku, coś się zmienia chociaż nie wiemy jeszcze, dokąd to nas prowadzi.

W zależności od siły samego zaćmienia i od tego, w jakim miejscu w Twoim horoskopie ono wypadnie, w tym miejscu może wydarzyć się coś niezwykłego. Możesz na przykład nagle podjąć decyzję, z którą wcześniej długo zwlekałeś, zdecydować się na nowy kierunek w życiu, przyjdzie Ci jakiś niezwykły pomysł na siebie, którego wcześniej nie dopuszczałeś do świadomości, porzucisz stare schematy i ruszysz w innym kierunku. 

Z moich obserwacji wynika, że zaćmienia to wyjątkowe momenty, w których dzieje się coś innego niż zwykle, jakby dawały możliwość zajrzenia w inną przestrzeń. Na chwilę milknie standardowy bieg wydarzeń, schematy, przyzwyczajenia, przekonania i otwiera się pole nowych możliwości, chociaż początkowo nie wiadomo, czemu ma to służyć. Działasz i myślisz inaczej niż zwykle. Nie myśląc o konsekwencjach rzucasz się na głęboką wodę lub w wir nowych doświadczeń – coś, czego nie zrobiłeś wcześniej, bo się  bałeś lub jakiś inny sposób myślenia Cię ograniczał. Wyłączają się „systemy bezpieczeństwa”. Dopuszczasz do siebie opcje, których wcześniej nawet nie wpuszczałeś do głowy – bo… (i tu idzie lista wymówek). Na zaćmieniu nagle zapominasz, co Ci przeszkadzało, lub dzieją się rzeczy, których się nie spodziewałeś i przestawiają Cię na zupełnie inne tory.

 

Historie z życia wzięte

 

Nigdy nie zapomnę końcówki roku 2018. W okolicy częściowego zaćmienia Słońca, pożegnałam ze swojego życia różne sytuacje, które mi nie służyły. Trzymałam je z różnych powodów: lęków, przyzwyczajeń, starych schematów. Nie chciałam ich puścić, bo wydawało mi się, że w nowej sytuacji sobie nie poradzę. Nie mogłam sobie wyobrazić, jak moje życie miałoby wtedy wyglądać, kiedy pożegnam to wszystko. A jednak napięcie i poczucie nie szczęśliwości rosło we mnie, chociaż sama nie chciałam się do tego przyznać. Pamiętam, że ok. tydzień przed zaćmieniem czułam już działanie tej energii, jakbym to nie do końca była ja. Przestałam rozważać, a co będzie kiedy… tylko podjęłam działania, których potem nie można było cofnąć. Opuściłam sytuacje, które były dla mnie krzywdzące. Byłam wtedy przerażona, dzisiaj nie żałuję i wiem, że tak musiało być. Chociaż było to trudne doświadczenie, teraz ciesze się, że to zrobiłam i z perspektywy czasu widzę, że ta zmiana kierunku była konieczna. 

 

Inna historia, może trochę mniej dramatyczna, ale pokazuje idealnie moment „zaćmienia”. Kolega, który nie lubi wyjeżdżać do ciepłych krajów, dokładnie podczas kulminacji zaćmienia księżyca zarezerwował hotel i zaplanował wakacyjną wycieczkę nad ciepłe morze dla siebie i swojej rodziny. Sam potem nie mógł się sobie nadziwić, że to zrobił, na wyjeździe się umęczył, ale rodzina była przeszczęśliwa i spędzili razem czas, który on zwykle poświęca pracy. Może nie było to przełomowe wydarzenie w jego życiu, ale pozwoliło mu się zachować inaczej i zrobić coś dla bliskich mu osób. Pokazało mu to nowy sposób działania, który pozytywnie wpływa na jego relacje.

Tak więc kiedy zaćmienie wypada w ważnym miejscu w horoskopie i dodatkowo podczas głębokich procesów, wyznacza punkt zwrotny. Jeśli w tym czasie u Ciebie nie występują silne tranzyty i zaćmienie nie robi aspektu do Twojej osi czy planety, wtedy możesz nawet nie zauważyć, że coś szczególnego się u Ciebie w tym momencie zadziało.

rodzaje ZAĆMIEŃ:

 
 • zaćmienie Słońca – nów – nowy etap, wydobycie nowego potencjału, rezygnacja ze starej ścieżki. Najsilniejsze działanie, przynosi najwięcej zmian.
 
 • zaćmienie Księżyca – pełnia – kulminacja, zbiór, rozstrzygnięcie długo rozważanej kwestii, silne emocje. Słabsze niż zaćmienie Słońca, ale o większym znaczeniu niż zwykła pełnia.
 
 

Zaćmienie może być częściowe lub całkowite.  Najsilniejsze są całkowite zaćmienia słońca, mniejsze znaczenie ma zaćmienie księżyca. Oczywiście najwięcej niespodzianek przynoszą całkowite zaćmienia, niemniej jednak zaćmienia częściowe też mogą trochę namieszać i dany nów czy pełnia mają wtedy większe oddziaływanie niż normalnie.

 

Jak opanować tą energię?

 

Czy dasz się ponieść i zaprowadzić w nowe i nieznane? Czy chcesz zostać tam gdzie jesteś i nie dać sobie szaleńczo odpłynąć?

Często odpowiedź na to pytanie może nie mieć znaczenia, bo rzeczy same się wydarzą i nie będziesz mieć nad tym kontroli. Chcesz czy nie chcesz, sytuacja w Twoim życiu może nagle i niespodziewanie zmienić się bezpowrotnie. Możesz starać się to kontrolować i nie podejmować ważnych decyzji podczas zaćmienia, bo możesz potem żałować, ale możesz też nie być w stanie tego opanować. Według mnie, jeśli coś wisiało w powietrzu długi czas, na zaćmieniu ma szansę w końcu się uwolnić i może wtedy nie warto tego zatrzymywać. Może być potem ciężko, możesz żałować i chcieć cofnąć się do poprzedniego stanu, ale ja wierzę, że wszystko to po to, abyś znalazł się za jakiś czas w miejscu, które jest dla Ciebie lepsze.

 

Czego można się spodziewać na zaćmieniu:

 
 • mogą pojawić się ważne znajomości lub relacje,
 • wydarzają się rzeczy, które będą miały znaczący wpływ na Twoje życie i przyszłość,
 • podejmujesz decyzje, która dużo zmienią w Twoim życiu,
 • zmieniasz perspektywę patrzenia na siebie,
 • odkrywasz w sobie coś, czego do tej pory nie wiedziałeś,
 • ukazuje Ci się nowy kierunek,
 • dzieje się coś, nad czym nie masz kontroli.
 

Tak jak już wcześniej wspomniałam, jeśli aktualnie masz jakiś silny tranzyt lub tranzyty (czyli przechodzisz jakiś ważny moment w swoim życiu), znaczenie zaćmienia wzrasta. Dodatkowo jeśli wypada u Ciebie na osi lub planecie, będzie to związane z konkretnym tematem (np. na Słońcu – może pokazać Ci Twój życiowy cel, na Wenus – przynieść nową relację, zmianę w wyglądzie lub finansach). Spektrum wydarzeń na zaćmieniu jest szerokie – od sukcesu, nowych znajomości czy odważnej decyzji po porażkę, trudności czy komplikacje różnego rodzaju, które zmuszają Cię do wejścia w nową sytuację, która w efekcie za jakiś czas wydobędzie z Ciebie nowy potencjał. W zależności od rodzaju aspektu, decyzje podejmiesz sam i będzie wynikało to z Twojej wewnętrznej motywacji, lub wpłyną na Ciebie zewnętrzne okoliczności.

 

znaczenie osobiste:

 

Najwięcej się dzieje, jeśli silne zaćmienie wypadnie blisko Twojej planety lub osi (w granicy ok. 3 stopni, najsilniejsze: koniunkcja (odkrycia wewnętrzne), kwadratura, opozycja (wydarzenia zewnętrzne)). Wpływ zaćmienia możemy obserwować już tydzień przed, i tydzień po. Skutki mogą być odczuwalne lub zauważalne w dalszej perspektywie.

Warto sprawdzić, w jakim miejscu u Ciebie wypada dane zaćmienie. Dom, w którym wypada zaćmienie pokaże obszar Twojego życia, którego będą dotyczyły zmiany. Zaćmienia na planecie lub osi zdarzają się rzadko, w związku z tym, jeśli już się zdarzają, to zwiastują przełomowe wydarzenia.

Najbliższe zaćmienie będzie 26.12.2019 i wypadnie w 4 stopniu Koziorożca. Będzie to obrączkowe zaćmienie Słońca, czyli szczególny rodzaj nowiu, oraz jedno z silniejszych zaćmień. Przyniesie nowy początek w miejscu, w którym znajdzie się u Ciebie w horoskopie.
 

Jeśli znasz swój horoskop, sprawdź, gdzie u Ciebie wypadnie zaćmienie. Jeśli nie znasz swojego horoskopu, możesz go sprawdzić samemu (jak to zrobić, opisałam tu) albo skorzystać z indywidualnej interpretacji.

ZNACZENIE zaćmień na planetach, osiach i w domach:

 

To jak działasz i jak prezentujesz się światu, samoświadomość, indywidualność, motywacja, wygląd zewnętrzny

Twoje wartości, to, co posiadasz, jak zarabiasz, pieniądze, majątek ruchomy, zasoby, poczucie własnej wartości

Sposób komunikacji, sposób myślenia, zdolności, najbliższe otoczenie, krótkie podróże, codzienność, nauka, rodzeństwo

Dom, rodzina, emocje, korzenie, fundament, to, co Ci najbliższe, tradycje, poczucie bezpieczeństwa

Ekspresja, talenty, radość z życia, przyjemności, miłość, sex, dzieci, zabawa, używki, spekulacje.

Praca, zdrowie, współpracownicy, obowiązki, usługi, środowisko pracy, dieta, higiena, uzdrawianie.

Partnerzy, relacje, związki biznesowe i małżeńskie, umowy.

Życie i śmierć, transformacja, odrodzenie, mistycyzm, tajemnice, pasja, pożądanie, cudze lub współdzielone zasoby, spadki, finanse.

Dalekie podróże, studia wyższe, szczęście, rozwój, duchowość, filozofia i religie, horyzonty myślowe, prawo, publikacje.

Kariera, pozycja społeczna, wizerunek publiczny, reputacja, sława, ambicje, autorytet, poczucie misji.

Zainteresowania, grupy i stowarzyszenia, przyjaciele, idee, cele, marzenia, nadzieje, pieniądze związane z karierą.

Duchowość, medytacja, odosobnienie, poświęcenie, wewnętrzna siła, sztuka, inne wymiary, coś czego nie widać, śnienie, sekrety, lęki.

nowy cel życiowy, podjęcie ważnej decyzji, nowy pomysł na życie, wewnętrzne i zewnętrzne zmiany 

zmiany w uczuciach, najbliższych relacjach, domu, dotyczy spraw rodzinnych i Twojego wnętrza

Otrzymanie lub odkrycie ważnej informacji, nowe pomysły, praca, zmiana sposobu myślenia, nowe kontakty

ważna relacja, zmiany w wyglądzie, finansach, duże inwestycje, odkrycie nowego kierunku w sztuce, pozwolenie sobie na nowe przyjemności, wydobycie swojego piękna, poprawa wizerunku w oczach innych

nowa motywacja lub źródło energii, podjęcie walki o coś, przypływ odwagi, realizacja swoich potrzeb, zmiana w sposobie działania

I tym ważnym, być może dla niektórych z Was, przełomowym wydarzeniem, zakończymy 2019 rok.  

W 2020 czeka nas 6 zaćmień, w tym 2 zaćmienia Słońca. Kiedy dokładnie będą, w których stopniach, i co mogą przynieść, znajdziesz w Astrokalendarzu na 2020

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Vibey

  Wow, wciągnęłam się i zbadałam sobie horoskop „zaćmieniowy”. mega, czekam na więcej instrukcji!! 😀 horoskop urodzeniowy od ciebie też mocno pomógł wszystko rozwikłać 🙂

  1. Kasia

   Świetnie! 🙂 już planuje kolejne instrukcje, dam znać wkrótce!

Dodaj komentarz